Power bank – jaki wybrać?

Power bank jest niezwykle przydatnym urządzeniem, który może nas uratować w największej opresji, gdy potrzebujemy skorzystać z urządzenia mobilnego. A przecież większość z nas korzysta z przynajmniej jednego urządzenia tego rodzaju na co dzień. Rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy źródła zasilania są power banki, gadżety które zdobywają ogromna popularność na całym świecie dzięki jego funkcjonalności. W Polsce dostępnych jest kilkaset różnych modeli banków energii. Jaki warto wybrać, aby spełniał swoje funkcje? Na jakie parametry zwrócić szczególna uwagę? Krótki przewodnik, który pomoże niezdecydowanym.

Oczywiście, najważniejszym parametrem jest pojemność baterii.

Aby użyteczność banku energii była zadowalająca, powinien być w stanie przynajmniej dwukrotnie w pełni naładować baterię smartfona lub jednokrotnie tabletu. Jaka pojemność baterii na to pozwoli? Przyjmuje się, że wartością minimalną dla przeciętnego użytkownika będzie 5000-6000mAh. Warto wziąć przy kalkulacjach możliwości power banka to, że on samoczynnie traci energię nawet do 20%. Dla bardziej wymagających są dostępne power banki, które mają pojemność 20 000 mAh, będą jednak większe gabarytowo.

Każdy power bank wyposażony jest w minimum dwa złącza – microUSB oraz USB. Pierwsze służy do ładowania power banku, a drugim z kolei ładuje się inne urządzenia. Lista urządzeń, które można ładować przez power banka jest bardzo długa, mimo że na pierwszą myśl przychodzi nam jedynie smartfon i tablet. Można tutaj wymienić także przenośne konsole do gier, smartwatche, aparaty cyfrowe i kamery, odtwarzacze muzyczne oraz nawigacje samochodowe. Wszystko co można naładować przez port USB będzie się nadawało. Jest to niezmiernie przydatne szczególnie w długiej podróży gdy nie mamy dostępu do tradycyjnego źródła energii. Niektóre modele banków energii są wyposażone w dwa porty USB, co pozwala ładować na urządzenia na raz. Porty wtedy mają oznaczenie 1A i 2.1A. Oznacza to, że port 2.1A pozwoli szybciej naładować urządzenie, mniej więcej tak jakbyśmy ładowali go przez tradycyjna ładowarkę podłączoną do kontaktu.

Rozmiar i wygląd

Z power banku korzysta się z założenia poza domem, więc powinien być małych wymiarów tak aby łatwo go ze sobą nosić, nie powinien być za ciężki. Warto zwrócić uwagę na obudowę urządzenia, która powinna być wytrzymała. Często można się spotkać z power bankami o aluminiowej, gumowej lub obitej w skórę obudowie. Ja lubię w moim power banku to, że pokazuje mi ile energii jeszcze w nim pozostało, co pozwala mi oszacować na ile ładowań mi wystarczy. Tutaj jeszcze mogę dać jedną radę. Można samemu zadbać o przedłużenie żywotności power banka. Gdy z niego nie korzystamy, nie powinniśmy go zostawiać w pełni rozładowanego, bo wpływa to negatywnie na baterię. Najlepiej jest zostawić go z naładowaniem 30-70%. Gdy jest on nam ponownie potrzebny, możemy go doładować albo od razu skorzystać z energii, która na nim pozostała. Łatwy i wygodny sposób na to, żeby korzystać z urządzenia jeszcze dłużej.

A jak z ceną? Ile kosztuje power bank?

Oczywiście, na cenę przede wszystkim wpływa jego pojemność oraz to jakiej jest marki. Jeśli decydujemy się na najprostszy model, możemy go znaleźć w Internecie już za 15-20 złotych na aukcjach internetowych. Jeśli szukamy urządzenia, które będzie nam długo służyło, wtedy należy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-300 złotych. Nie jest to szczególnie wygórowana cena za komfort, który daje power bank.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *