Jakie nowe wieści o Androidzie O?

Nugat właśnie zaczyna na dobre zadomawiać się w istniejącym świecie smartfonów z Androidem, a już następny system operacyjny, Android O, powoli wychyla się i coraz więcej informacji o nim do nas dochodzi. Na co będzie stawiać Google w swoim nowym systemie? Jakie nowości zawiera kryją się w systemie pod nazwą Android O?

Lepsze zarządzanie baterią i zoptymalizowane zarządzanie aplikacjami działającymi w tle

Jest to zapowiedź, którą słyszymy przy każdej premierze nowego systemu operacyjnego. Android O ma nakładać na zewnętrzne aplikacje limity związane z pracą aplikacji w tle czyli na przykład pobieranie informacji o lokalizacji. Ma to pomóc wydłużyć czas pracy smartfona. Jak wiesz, nawet jeśli nie używasz smartfona, wiele działań, niezależnie od tego, czy są powiązane z systemem, czy pochodzą z zewnętrznych aplikacji, mogą wciąż działać w tle urządzenia, co ma nie negujący wpływ na jego wydajność i oczywiście jego żywotność baterii. Google obiecuje, że zapewni w  Androidzie O lepsze zarządzanie tymi działaniami.

Tryb pływającego obrazu

Już obecnie na niektórych smartfonach można oglądać filmy w oknie bocznym podczas dalszego używania smartfona do innych zadań. W Android O funkcja ta będzie zintegrowana i uruchamiana domyślnie przez system operacyjny. Nie jest to innowacja powalająca z nóg, ale może okazać się wygodna w użytkowaniu.

Wspieranie kodeka audio LDAC

Niezbyt znany kodek LDAC obecnie najczęściej spotykany w  urządzeniach mobilnych firmy Sony, oferuje znaczne poprawienie jakości dźwięku. Konkretnie, LDAC pozwala na transmisję 3 razy więcej danych niż w klasycznej transmisji Bluetooth. Mniejsza kompresja oznacza lepszą jakość dźwięku.

 Wzbogacone i konfigurowalne ikony

Ikony będą mogły zmieniać swoje kształty zgodnie z preferencja użytkownika (okrągły, trójkąt, kwadrat) i będą wyświetlać dodatkowe informacje, takie jak liczba oczekujących wiadomości w aplikacji do odczytania, podobnie jak iOS.

Lepsza kontrola nad powiadomieniami

Dzisiaj możemy zablokować bądź nie powiadomienia z aplikacji. Dzięki Androidowi O będziesz mógł zablokować niektóre typy powiadomień dla aplikacji i pozwolić na to innym. Na przykład możesz autoryzować powiadomienia o urodzinach z mediów społecznościowych, ale blokować powiadomienia o wydarzeniach. Lub pozwolić na pojawianie się powiadomień o aktualizacjach oprogramowania i blokować irytujące jednostki napraszające się ofertami handlowymi. Możliwe będzie również grupowanie różnych powiadomień ze zdefiniowanych przez siebie kanałach i nadawanie im odrębnych dźwięków lub wyciszenie.

Usprawnione auto-uzupełnianie

Podobne rozwiązanie do tych stosowanych w systemie Windows, czyli menedżerzy haseł, który przechowują hasła do różnych usług w bezpiecznej formie. Można zapomnieć o obowiązku wypełniania formularzy (imię, adres e-mail itp.) za każdym razem, gdy instalujesz aplikację. Wygodne dla niektórych, może okazać się denerwujące dla innych, możliwość, gdy zostanie ostatecznie potwierdzona, oczywiście pozostanie opcjonalna.

Wśród innych ulepszeń wymienia się plotki o wielozadaniowości i ulepszaniu wydajności. Poczekajmy trochę, aby dowiedzieć się więcej. Począwszy od nazwy do ostatecznej wersji nowego systemu operacyjnego Google. Co obstawiacie?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *