Jak wybrać dobre słuchawki?

Smartfony towarzyszące nam na każdym kroku oraz odtwarzacze MP3 dają nam możliwość słuchania muzyki w dowolnym miejscu o każdej porze dnia i nocy. Aby jednak móc cieszyć się wysokiej jakości muzyką, należy wybrać dobre słuchawki, które spełnią nasze oczekiwania. Na co warto zwrócić uwagę? Czym się różnią od siebie słuchawki douszne a dokanałowe? Jakie powinny mieć parametry dobre słuchawki? Odpowiadamy na te pytania i rozwiewamy inne wątpliwości w tym artykule.

Jakie słuchawki będą najlepsze do smarfona?

Do urządzeń mobilnych, odtwarzaczy MP3 najczęściej poleca się słuchawki dokanałowe i douszne, dlatego że bardzo łatwo je przechowywać, nie zajmują dużo miejsca, a producenci dokładają starań, aby odtwarzane dźwięki z roku na roku były  coraz lepszej jakości. Jeśli szukasz słuchawek do smartfona, warto wybrać model wyposażony w pilot z mikrofonem umieszczony na przewodzie, który pozwoli prowadzić rozmowy telefoniczne bez konieczności ich odłączania na czas połączenia głosowego.

A jaka jest różnica pomiędzy słuchawkami dokanałowymi a dousznymi?

Przede wszystkim chodzi o stopień izolacji od hałasów zewnętrznych i głębokość wkładania słuchawek do uszu. Dokanałowe wchodzą głębiej w kanał słuchowy, co za tym idzie, zapewniają większą izolację od dźwięków z otocznia i lepszą głębię odtwarzanych dźwięków. Są wyposażone w gumowe lub piankowe wkładki, które dobrze uszczelniają ucho. Z kolei słuchawki douszne nie mają tego typu obudowy, przez co dochodzą do słuchacza odgłosy z otoczenia. Są to obecnie najpopularniejsze rodzaje słuchawek, jednak narażają one uszy na duże obciążenie, dlatego należy używać ich rozsądnie nie przesadzając z głośnością. Przy tego typie słuchawek trzeba również pamiętać o regularnej higienie uszu.

Jeśli zależy ci na dźwięku lepszej jakości, wybierz słuchawki nauszne.

Dają większy komfort z noszenia, są bezpieczniejsze dla słuchu, a także oferują lepszej jakości dźwięk. Różnią się od słuchawek dousznych i dokanałowych tym, że są zdecydowanie większe, nakłada się je na głowę i zakrywają całe ucho. W obudowie mieszczą się głośniki, czyli przetworniki, które mają większa moc, która wymaga większej mocy ze złącza audio, a nie każdy smartfon będzie oferował taką możliwość.

Częstotliwość odtwarzania i inne parametry

Poleca się kupować słuchawki o jak najszerszym zakresie odtwarzanych częstotliwości, którą się podaje w specyfikacji urządzenia jako pasmo przenoszenia. Wiele modeli mają oznaczenie, że ich standardowy zakresem jest 20 – 20.000 Hz, co oznacza upraszczając sprawę, że membrana przetwornika ma możliwość drgania od 20 do 20.000 razy na sekundę. Szerszy zakres pasma przenoszenia daje możliwość odtworzenia większej ilości dźwięków od tonów niskich, aż po najwyższe soprany. Zatem zakres np. 15 – 25.000 Hz będzie lepszym wyborem.

Warto również zwrócić uwagę na inny parametr: impedancję, która jest mierzona w omach, czyli innymi słowy jest to opór urządzenia. Im jest wyższa, tym słuchawki będą bardziej odporne na szumy i zakłócenia, ale będą działały ciszej. Gdy impedancja jest niższa, występuje większa podatność na szumy, lecz słuchawki są głośniejsze. Większość modeli na rynku posiada zakres impedancji 16-64 Om i są to odpowiednie wartości. Ważnym parametrem jest także efektywność, która określa jak skutecznie energia elektryczna przekłada się na głośność słuchawek, mierzona w decybelach (dB). 95 decybeli jest wartością odpowiednią. Są modele o wyższych wartościach, lecz wtedy musimy rozważyć czy chcemy narażać nasz słuch na zwiększony poziom hałasu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *